Sadzonki

Jeśli mamy mały ogród i możemy posadzić tylko jedno drzewo owocowe, warto wybrać właśnie wiśnię – jest łatwa w uprawie, ma piękny pokrój i obficie owocuje, a jej owoce są mało kaloryczne. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które trzeba wiedzieć o sadzonkach wiśni przed rozpoczęciem jej uprawy.

Drzewka do sadzenia dostępne w wyspecjalizowanych szkółkach i sklepach ogrodniczych powinny mieć minimum 120 cm wysokości (najczęściej 130-160 cm), pieniek uformowany do 40 cm, a także co najmniej 12 mm średnicy na wysokości 30 cm od ziemi. Wiśnie rozgałęziają się w szkółce tuż nad ziemią, dlatego muszą być podcinane od dołu, tak by wytworzyły odpowiednią koronę.

Materiał sadzeniowy powinien być dobrze wyrośnięty, zdrowy i wolny od chorób wirusowych, niestety podczas ich wykopywania ze szkółki nie da się tego jednoznacznie określić. Choroby, takie jak zgorzele kory lub rak bakteryjny czereśni, można zauważyć dopiero podczas sadzenia drzewek. Ważne, by wszystkie sadzonki należały do wyboru pierwszego. Należy odpowiednio zabezpieczyć je podczas transportu, tak by ich korzenie nie wyschły ani nie przemarzły.